År 8 aktuella LPP

Lokal pedagogisk planering textilslöjd år 8:

År 8: Att sy en liten förvaring i form av en cylinder eller kon.

Syfte: 
Undervisningen i slöjd ska ge eleverna möjlighet att utveckla sin  förmåga genom att :

formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap verktyg och hantverkstekniker

att lära sig följa olika instruktioner: muntliga, skriftliga, bildserier på slöjdbloggen, produkter uppsydda steg för steg

välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter

analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och

tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.

Arbetsgång:
Vi tittar på olika föremål som är koner eller cylindrar. Vi tittar också på olika sätt att sy en förvaring, dvs med dragkedja, kardborreband mm. Sen får eleverna med hjälp av papper och penna och lapplådan klippa mäta nåla och komma på hur bitarna ska se ut. Vi börjar med återvunnen kartong och återvunnet tyg från lapplådan. När eleverna kommit på hur bitarna ska se ut får de klippa tyg från tygskåpen.
Innan de börjar sy skade fundera över i vilken ordning de olika momenten ska utföras.


Material och lärresurs
Tyg, kartong, sybehör,
Färdiga och halvsydda förvaringar. Cylinder och kon från matematikskåpet.


Redovisning av kunskaper
Eleverna redovisar sina produkter för varandra. De dokumenterar sitt arbete i ord och bild på papper och/eller i digital form. Redovisningen innebär att svara på frågorna som utgår ifrån betygskriterierna och som finns på karins slöjdblogg. 
http://karin.assarsson.oom.blogspot.se) De ska också ta foton under arbetets gång och skicka en fil med text och bilder efter arbetets slut.


Kunskapskrav och bedömning
Se matrisen för kunskapskrav. Eleverna bedöms efter kunskapskriterierna  både genom lärarens observationer under arbetets gång och också på det de skriver i sin loggbok och slutredovisningen. För godkänt skall eleverna bli färdig med produkten inom den utsatta tiden som är 4 lektionstillfällen. De ska arbeta aktivt. De ska jobba med de olika lärresurser som finns (blogg och produkter tillverkade i steg för steg). En del elever behöver ganska mycket individuell hjälp och det får de men för godkänt krävs att de också jobbar med lärresurserna.


Det som jag betonar på det här arbetsområdet är att eleverna är uppfinningsrika och experimenterar både estetiskt och tekniskt. 


Lokal pedagogisk planering textilslöjd:
År 8 och 9: Individuellt arbete. När du genomfört det första obligatoriska arbetet på 3-4 veckor kan du välja ditt arbete fritt. Du kan jobba med sömnad, stickning, virkning, vävning, broderi eller vad du kan hitta på som vi har material till i slöjden.
Syfte:
Undervisningen i slöjd ska ge eleverna möjlighet att utveckla sin förmåga genom att :
formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap verktyg och hantverkstekniker
att lära sig följa olika instruktioner: muntliga, skriftliga, bildserier på slöjdbloggen, produkter uppsydda steg för steg
välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter
analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och
tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck
Arbetsgång:
Leta i salen och titta vad som finns. Titta på bloggen efter idéer. Leta på internet. Om du vill göra ett plagg så ska du följa ett mönster. Vi kan göra små mönsterförändringar. Fråga. Rita en skiss på vad du vill göra så letar vi fram material tillsammans. Efter varje lektion ska du skriva anteckningar. När arbetet är klart svarar du på frågorna som utgår ifrån betygskriterierna. Frågorna finns på karins slöjdblogg (karin.assarsson.oom.blogspot.com) Försök att själv komma på hur du ska göra. Försök lösa problem. Skriv upp dig på tavlan om du vill ha hjälp.
Material och lärresurs
Lär dig att hitta i salen. Lär dig att hitta instruktioner och steg för steg-lådor. Kanske det finns en färdig produkt som du kan undersöka och få idéer ifrån. Använd slöjdbloggen.
Redovisning av kunskaper
Eleverna redovisar sina produkter för varandra. De dokumenterar sitt arbete i ord och bild på papper eller i digital form. De fotograferar med datorn och lägger i en mapp på I-photo.
Kunskapskrav och bedömning
Se matrisen för kunskapskrav. Några veckor före terminsslutet kommer jag att sätta en deadline då jag bedömer. Sen har du flera veckor att bli klar. En del av er elever behöver
ganska mycket individuell hjälp och det får ni men för godkänt krävs att ni också jobbar med instruktioner, steg-för-steg-lådor och andra lärresurser.


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar