Lokal pedagogisk planering textilslöjd:
År 8 och 9: Att sy en liten förvaring i form av en cylinder eller kon.
Syfte:
Undervisningen i slöjd ska ge eleverna möjlighet att utveckla sin förmåga genom att :
formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap verktyg och hantverkstekniker
att lära sig följa olika instruktioner: muntliga, skriftliga, bildserier på slöjdbloggen, produkter uppsydda steg för steg
välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter
analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och
tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Arbetsgång:
Vi tittar på olika föremål som är koner eller cylindrar. Vi tittar också på olika sätt att sy en förvaring, dvs med dragkedja, kardborreband mm. Sen får ni med hjälp av papper och penna och lapplådan klippa, mäta, nåla och tejpa komma på hur bitarna ska se ut. Eftersom vi i år kommer att få nya slöjdmöbler så kommer ni första slöjdlektionen inte kunna använda symaskinerna. Första lektionen när ni försöker komma på hur ni ska jobba så använder ni tyg ur lapplådorna. Andra gången kan ni använda tyg från skåpet.
Uppgiften är både teknisk och konstnärlig. Gör din produkt personlig.
Material och lärresurs
Papper, penna, kartong, sax, tejp, tyg, dragkedjor, kardborreband. Cirkelmallar och måttband. Samt det du kan hitta i salen.
För att komma på hur de olika delarna ska se ut, tex ta reda på konens mantelarea eller begränsningsarea så kan du prova konerna som vi lånat från matten. Du kan också googla. Jag hittade en bra beskrivning på webbmatte.se som stöds av Stockholms stad. Jag ger dig ingen länk. Det var bara ett tips.
På slöjdbloggen hittar du också användbar information.
Redovisning av kunskaper
Ni redovisar era produkter för varandra. Ni dokumenterar ert arbete i ord och bild på papper eller i digital form. Redovisningen innebär att svara på frågorna som utgår ifrån betygskriterierna och som finns på karins slöjdblogg.
http://karin.assarsson.oom.blogspot.se) Du ska också ta ett foto av din produkt, skapa en mapp på datorn med slöjdbilder och spara den där.
Kunskapskrav och bedömning
Se matrisen för kunskapskrav. Du bedöms efter kunskapskriterierna både genom lärarens observationer under arbetets gång och också på det du skriver om ditt arbete och slutredovisningen. För godkänt skall du bli färdig med produkten inom den utsatta tiden som är 5 lektionstillfällen. Du ska arbeta aktivt. Du ska jobba med de olika lärresurser som finns (blogg och produkter tillverkade i steg för steg). En del av er behöver ganska mycket individuell hjälp och det får ni men för godkänt krävs att ni också jobbar med lärresurserna.
Det som jag betonar på det här arbetsområdet är att du är uppfinningsrik och experimenterar både estetiskt och tekniskt.
Slöjd år 9
|
F
|
E (nyckelord)
|
C
|
A
|
Eleven kan på ett enkelt och delvis genomarbetat sätt formge och framställa slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner
|
|
enkelt och delvis instruktioner
|
utvecklat och relativt väl
instruktioner och delvis egna initiativ |
välutvecklat och väl
instruktioner och egna initiativ
|
I slöjdarbetet kan eleven använda handverktyg, redskap och maskiner på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt
|
|
i huvudsak fungerande sätt
|
ändamålsenligt
|
ändamålsenligt med precision
|
Utifrån syftet med slöjdarbetet och kvalitets- och miljöaspekter väljer eleven tillvägagångssätt och ger enkla motiveringar till sina val
|
|
enkla
|
utvecklade
|
välutvecklade
|
Eleven kan i slöjdarbetet
bidra till att utveckla
idéer med hjälp av erbjudet inspirationsmaterial. Dessutom kan eleven pröva hur material och hantverkstekniker kan kombineras med hänsyn till föremålens form och funktion. Under arbetsprocessen bidrar eleven till att formulera och välja handlingsalternativ som leder framåt.
|
|
bidra till att utveckla
pröva
bidrar eleven till att formulera och välja handlingsalternativ som leder framåt
|
utveckla
pröva och ompröva
formulerar och väljer eleven handlings- alternativ som efter någon bearbetning leder framåt
|
utveckla .......och sådant som eleven själv sökt upp
systematiskt pröva och ompröva
formulerar och väljer eleven handlingsalternativ som leder framåt
|
Eleven kan ge enkla omdömen om arbetsprocessen med viss användning av slöjdspecifika begrepp och visar då på enkla samband mellan form, funktion och kvalitet.
|
|
enkla viss
|
utvecklade relativt god
|
välutvecklade god
|
Slöjd år 9
|
F
|
E (nyckelord)
|
C
|
A
|
Dessutom tolkar eleven slöjdföremåls uttryck och för då enkla resonemang med kopplingar till egna erfarenheter samt trender och traditioner i olika kulturer
|
|
|
utvecklade
|
välutvecklade
|
Kommentarer ej betygsgivande
|
|
|
|
|
Gör sitt bästa
|
|
Nej
|
Ofta
|
Ja
|
Närvaro
|
|
Hög frånvaro
|
|
Nästan alltid/alltid närv.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar